Rihanna’nın soyadı nedir ?

Posted: Şubat 2nd, 2012 | Author: | Filed under: Magazin | Tags: , , | 3 Comments »

Rihanna’nın soyadını yada tam adını merak edenler için Rihanna’nın tam adı Robyn Rihanna Fenty ama kendisi sadece Rihanna adını kullanıyor iyide ediyor.
Kısaca özgeçmişine bakarsak :
Robyn Rihanna Fenty veya kısaca Rihanna (d. 20 Şubat 1988), Barbadoslu R&B ve pop şarkıcısı. Kendisi şarkıcı, söz yazarı, kültür elçisi, video yönetmeni, moda ikonu, aktrisdir. Barbados’ta bir adada doğmuş olan Rihanna, ilkokulda bir müzik yarışmasına katıldı. Yarışmada 1. seçildi ve bu sayede Jay-Z tarafından keşfedildi.(Aynı sene okulunda düzenlenen güzellik yarışmasında da 1. oldu.)Daha sonra bir tatilde Rihanna grubuyla Evan Rogers’ın karşısında dans edip şarkı söyledi. Gruptan sadece Rihanna beğenildi. Albüm anlaşmaları için annesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Bu arada Def Jam Recordings şirketiyle anlaşma imzaladı daha sonra 2005 yılında ilk albümü olan Music Of The Sun’u çıkardı. Albümün çıkış parçası olan Pon De Replay Hot 100 listesinde 2 numaraya çıkmıştır. Daha sonra onu bir üst seviyeye taşıyan albüm A Girl Like Me’yi çıkardı. Bu albüm sayesinde bir çok ödül aldı ama yinede Rihanna hala istediği çıkışı yapamamıştı. Bir sonraki sene çıkarttığı Good Girl Gone Bad (İyi Kız Kötüye Gidiyor) albümünde büyük bir değişim ve muhteşem bir çıkış yapan Rihanna artık kendini tamamen kanıtlamıştı. Artık onun yaptığı her hareket konuşuluyordu ve kuaförlerden hep onun saç şekli istenmekteydi. O dönemlerde verdiği bir röportajda Rihanna, “Bir moda ikonu olmayı ya da saç şeklimin bu kadar çok sevilip her kuaförden istenmesini beklemiyordum” şeklinde konuştu. Rihanna çıktığı “Good Girl Gone Bad Tour”daki Manchester konserinden de bir DVD çıkardı.Dünya Müzik Ödülleri’nde 2007 yılının Dünyanın En Çok Satan Kadın Pop Sanatçısı ve Yılın Kadın Sanatçısı ödüllerinin yanı sıra, 2008 yılının Amerikan Müzik Ödülleri’nde En Sevilen Soul/R&B Kadın Sanatçı ve En Sevilen Pop/Rock Kadın Sanatçı ödüllerini kazandı ve o dönem Gilette tarafından “Tanrıçanın Ünlü Bacakları” ünvanını da aldı.

Klip çekimlerine ve şarkılarına devam eden Rihanna 2008’de Umbrella şarkısı ile Grammy ödülü de aldı ve Entertainment Weekly tarafından ‘2008’in Divası’ seçildi. Ülkesi Barbados’un Kültür Elçisi ve Barbados’un Grammy ödüllü ilk ve tek sanatçısı. Aynı zamanda ülkenin başbakanı 21 şubat’ı (Doğum gününden 1 gün sonrayı) Barbados’ta “Rihanna Günü” İlan etti. Contemporary Black Biography Kitabı Rihanna’yı “Karayiplerden dünyaya çıkan ve nadir bulunan rhythm and blues (R&B) divası” diye yazdı. 2005’ten 2009’a kadar İngiltere’de En Çok Download edilen Kadın olarak Gunniess Rekorlar Kitabına girdi ve İngiltere listelerinde singleları 5 yıl üst üste “1 numara” olan ilk kadın solist olarak tarihe geçti. Hot 100’de 10 tane bir numarası bulunan sanatçı ayrıca en çok 1 numara çıkaran sanatçılar listesinde 8. sırada ve listenin en genç sanatçısı. Rihanna aynı zamanda 52 yıllık Billbord tarihinde ’10 tane 1 numaraya En Kısa Sürede Ulaşan Şarkıcı’ ünvanına da sahip oldu.
Rihanna
Rihanna Foto
Rihanna Resimleri
rihanna-dovme

Ardından 2009 yılında Jay-Z ve Kanye West’le düet yaptığı Run This Town şarkısı sayesinde 2 tane daha Grammy ödülüne ulaştı. O dönemde bekleyişine ara veren Rihanna 4. stüdyo albümü olan Rated R’ı çıkardı. Rihanna bu sefer bambaşka bir tarza bürünmüştü. O dönemde çıktığı “Last Girl One Earth Tour”da Bonus kart sayesinde Türkiye’ye geldi ve 25.000 kişiye konser verdi. Ardından hızını kesemeyip Loud albümünü çıkartmaya karar veren Rihanna albümün ilk singleını çıkartmak üzereyken Eminem’le “Love The Way You Lie” şarkısına düet yaptı. Şarkı Hot 100 listesinde 7 hafta bir numarada kaldı. 2010 senesinin sonlarına doğru yapılan düet tüm dünya radyolarında çaldı. Şarkı 2010 senesinin en iyi düetlerinden birisi seçildi. Loud albümünün single ve kapak resmi çıktıktan sonra Rihanna yine saç şeklini değiştirip saçlarını bu sefer kırmızıya boyattı. Albüm çıktıktan sadece 6 ay sonra dünya çapında 5.000.000 sattı ve iTunes’de çıkalı aylar olmasına rağmen hala iki numarada yer alarak albümün başarısını kanıtladı. Bunların haricinde Rihanna’nin fanlarına verdiği isim “RihannaNavy”dir. Ayrıca Rihanna’nın sesi 3 oktav ve “Hate That I Love You” şarkısının bir canlı performansın da bir nota üzerinden hiç bozmadan 8 saniye giderekte kendi rekorunu kırdı. Rihanna, 30 milyondan fazla kopya albüm, 50 milyonda single sattı. 18 Mart 2011 tarihine kadar ABD’de yaklaşık 6 milyon albüm 28 milyondan fazla single sattı. İngiltere’de 10 milyon üzerinde kayıt sattı. Top 50 Digital Songs listesinde en çok satan ve en çok şarkısı olan isim olarakta rekoru vardır. 2008 yılının Dünyanın en çok satan Pop sanatçısı ve Yılın sanatçısı seçilmesi yanı sıra Dünya Müzik Ödüllerinde yine aynı sene En iyi Uluslararası Kadın Sanatçısı seçildi ve Brits ödülleride dahil olmak üzere bir çok yerden övgü aldı. 18 Bilboard Müzik ödülü, 4 tane Grammy, 4 American Music Awards ödülü topladı.


3 Comments on “Rihanna’nın soyadı nedir ?”

  1. 1 cimbom şüheda said at 9:36 pm on Şubat 1st, 2014:

    rihana seni cok seviyorumm cok güzelsin ama cok ayıp kilip yapmısın lütfen ayıp kılıp yama olurumu

  2. 2 cimbom şüheda said at 9:37 pm on Şubat 1st, 2014:

    rihanna seni cok cok seviyorum cok güzelsinn

  3. 3 Özlem said at 2:53 pm on Temmuz 14th, 2014:

    Rihanna ya çok güzelsin herzaman seni çok seviyorum fln benim duvarı resimlerden koydum daha bakıyorum seniii <3 hiç unutmayacağım BIRINCI RIHANNA :*


Leave a Reply